Menu
Męski styl

Pralnia butów – jaką wybrać?

pralnia butów

W dzisiejszej dostępności dóbr, konsumpcjonizmu, możnaby się pokusić o stwierdzenie, że pralnia butów będzie bardzo mało popularną usługą. Jednak dzieje się tak do momentu, gdy nie trafimy na swoją ulubioną, w pełni wygodną parę butów z którą nie chcielibyśmy się rozstać… Wtedy upranie, czy odświeżenie obuwia może uratować nasze buty przed wylądowaniem w koszu.

Jak wybrać pralnie do butów?

Wybór pralni do butów powinien być dopasowany do rodzajów obuwia jaki planujemy odnowić. Obuwie tekstylne, skórzane, sportowe oraz eleganckie wymagają innej pielęgnacji pod kątem czyszczenia obuwia jak i późniejszej impregnacji butów.

Pralnie do butów najczęściej wykorzystują do czyszczenia aktywną pianę, która w bardzo krótkim czasie usuwa zabrudzenia. Po czyszczeniu aktywną pianą oraz wysuszeniu obuwia, warto pamiętać o środku impregnującym. Środek impregnujący uodporni nasze obuwie na działanie czynników zewnętrznych tj. Wilgoć, deszcz czy śnieg.

Dodatkową usługą, którą możemy spotkać w pralni butów jest ozonowanie obuwia. Proces ozonowania polega na likwidowaniu zapachów, grzybów, pleśni czy roztoczy. Ozonowanie obuwia jest jedną z najskuteczniejszych form odkażania obuwia.

Czy pralnia do butów może zniszczyć twoje obuwie?

Pranie obuwia tak jak inne pralnie jest zabiegiem chemicznym, który nieprawidłowo wykonany może wpłynąć również na materiał z którego buty są wykonane. Pralnia może uszkodzić zarówno kolor materiału lub skóry jak i strukturę. Skóra moża stać się bardziej wrażliwa na uszkodzenia lub zdobyć dodatkowe odbarwienia na skórze.

Dlatego przed wyborem pralni do butów, koniecznie sprawdź opinię o danej pralni. Z szczególnym nakierowaniem na rodzaj obuwia oraz materiał z jakiego buty są wykonane.

odświeżenie butów

Ile kosztuje czyszczenie butów?

Koszty czyszczenia butów oscylują od ok. 30 zł za buty tekstylne, ok. 70 zł za buty welurowe i zamszowe, ok. 80 zł za buty ze skóry licowej, oraz ok 90 zł za kozaki. 

Pralnia do butów a jakość obuwia?

Biorąc pod uwagę koszty czyszczenia obuwia, nie każde obuwie opłaca się czyścić w pralni obuwia. Co więcej oddając obuwie o niskiej jakości materiału nie oczekujmy fajerwerków. Nie każdy materiał po zabiegu chemicznym odzyska pierwotny blask. Dlatego mierzmy siły na zamiary :).