Menu
Męski styl

Nubuk a zamsz

nubuk jak czyścić

Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne do rozróżnienia, stanowią dwa różne rodzaje skór szorstkich, czyli wyróżniających się widocznym włosiem. W odróżnieniu od skór gładkich zamsz i nubuk wymagają nieco innej pielęgnacji oraz produktów specjalnie do nich przeznaczonych.

Nubuk co to jest

O ile większość z nas słyszała o materiale, jakim jest zamsz, to wciąż często pojawiają się pytania “co to jest nubuk?”. Pomimo że pielęgnacja tych dwóch rodzajów skór opiera się na tym samym, to warto zidentyfikować materiał, z jakiego wykonane jest nasze obuwie. Najprostszym sposobem, aby odróżnić nubuk od zamszu, jest zwrócenie uwagi na długość włosia, które w przypadku zamszu będzie nieco dłuższe i bardziej widoczne.
Skóry szorstkie są miękkie i delikatne w dotyku, co z jednej strony jest ich zaletą, jednak jednocześnie powoduje większe ryzyko uszkodzenia materiału. Zamsz oraz nubuk są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju pęknięcia czy zamoczenia, dlatego aby temu zapobiec, ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja już od momentu zakupu.

Buty z nubuku konserwacja

Przed pierwszym założeniem obuwia niezwykle istotna jest jego impregnacja. Nałożenie specjalnego preparatu zapobiegnie wchłanianiu przez but wilgoci, a tym samym ciemnieniu koloru, dlatego zaimpregnowanie obuwia powinno odbyć się jeszcze przed pierwszym jego użytkowaniem.

Niezwykle przydatnym produktem w przypadku pielęgnacji skór szorstkich jest gumka do szybkiego usuwania zabrudzeń nubuku oraz zamszu. Działa na zasadzie dobrze znanej gumki do mazania, pozbywając się niechcianych zabrudzeń bez użycia wody. Większym zabrudzeniom sprosta natomiast specjalny preparat czyszczący do zamszu oraz nubuku na mokro.

Jak wyczyścić buty z nubuku

Zamoczony lub znoszony już materiał może charakteryzować się mniejszą ilością widocznych włosków, dlatego do odtworzenia naturalnej struktury zamszu czy nubuku przyda się specjalna szczotka, która oczyści buty z kurzu, a dodatkowo zapewni widoczną meszkową strukturę.

Oprócz mniejszej ilości włosków skórzany materiał może nieco wyblaknąć i stracić swój kolor, co jest normalnym zjawiskiem przy dłuższym użytkowaniu obuwia. O ile w przypadku skór gładkich pasta może zniwelować problem, tak w przypadku zamszu i nubuku pastowanie jest niewskazane, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnej farby do zamszu, która odżywi kolor, pozostawiając przy tym nienaruszoną strukturę buta.

Alternatywą do kupowania pojedynczych produktów jest zainwestowanie w cały zestaw produktów i preparatów do pielęgnacji skór szorstkich, który zapewni kompleksową pielęgnację, wydłużając tym samym żywotność ulubionej pary.

Kolorowe sznurówki

Aby w pełni odnowić swoje buty, zmień ich styl! Nadaj im niepowtarzalnego charakteru, a nikt nie przejdzie obok Ciebie obojętnie. Kolorowe sznurówki będą wisienką na torcie Twoich stylizacji.

kolorowe sznurówki na prezent
Okrągłe sznurówki trafią do Ciebie w formie eleganckiej muszki

Zobacz również:
Sznurówki woskowane do eleganckich butów