Menu
Męski styl / Ślub i wesele

Jak odnowić skórzane buty – domowe sposoby

jak odnowić buty skórzane domowe sposoby

Podstawową zasadą w domowej pielęgnacji obuwia jest rezygnacja z prania butów w pralce. Tego typu działanie niekorzystnie wpłynie na skórzany materiał, deformując go i tworząc nieestetyczne odkształcenia. W przypadku większych zabrudzeń pralnia butów może stać się obowiązkowa, natomiast z niewielkimi zanieczyszczeniami poradzimy sobie w domu, posiadając jedynie podstawową wiedzę jak myć buty. Za pomocą specjalnego mydła do obuwia i ściereczki czy szczotki pewnymi ruchami pozbywamy się zanieczyszczeń, pamiętając o tym, aby zbytnio nie przemaczać skóry. W dokładnym czyszczeniu obuwia kluczowe jest pamiętanie o wszystkich jego częściach, nie pomijając podeszwy czy obcasa.

Do konserwacji butów możesz również zastosować płyn stworzony z oliwy z oliwek.

Konserwacja butów skórzanych – domowe sposoby

Chociaż najpopularniejszym krokiem jest przejście do pastowania butów zaraz po ich wyczyszczeniu, w świadomej pielęgnacji obuwia krokiem poprzedzającym powinno być nałożenie kremu do butów, który wpłynie nie tylko na ich wygląd, ale i komfort noszenia. Naturalna skóra chętnie wchłania krem, który odżywia ją i poprzez zmiękczenie minimalizuje ryzyko pęknięcia, a także przyczynia się do lepszego przyjęcia kolejnego produktu, jakim jest pasta do butów.

Jak pastować buty

Pastowanie butów to w przeważającej większości ulubiony etap, podczas którego pojawia się końcowy efekt procesu pielęgnacyjnego. Regularne pastowanie przedłuży żywotność ulubionej pary butów i zachowa elegancki wygląd. Podczas pastowania w domowych warunkach najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie produktu palcem poprzez ściereczkę tak, aby nie brudzić rąk czy stanowiska pracy. W miejscach trudnodostępnych warto wykorzystać do tego zwykłą szczoteczkę do zębów. Niewielka ilość pasty wystarczy do przywrócenia butom blasku, natomiast zbyt duża ilość produktu może spowodować nieestetyczne smugi, dlatego minimalizm jest tu wskazany.

Po pastowaniu, gdy buty w pełni wyschną, domową pielęgnację obuwia zamyka polerowanie bawełnianą ściereczką lub szczotką, które w pełni zależy od naszych preferencji. Lekki błysk sprawdzi się do codziennych stylizacji, natomiast elegancki efekt lustra będzie gustownym wyborem na specjalne okazje.

Kolorowe sznurówki

Kropkę nad „i” w procesie odświeżenia i pielęgnacji butów, postawi wymiana dotychczasowych sznurówek. Chociaż często zapominamy o tak standardowym elemencie obuwia, to wbrew pozorom wystając zza nogawek w centralnej części buta, sznurowadła mają wiele do powiedzenia. Nasz sznurówki za pomocą kilku ruchów nadadzą świeżego i niebanalnego looku, a nowe kolory sznurowadeł pozwolą ulubionej parze butów zaprezentować się w całkowicie nowej odsłonie. Ponadto, dzięki długości dopasowanej do liczby dziurek w obuwiu, nie będziesz zastanawiać się jak prawidłowo skrócić swoje nowe sznurówki.

kolorowe sznurówki do butów skórzanych
Photo by Irene Kredenets on Unsplash

Impregnacja butów skórzanych – domowe sposoby

Warto jednak pamiętać, że w chłodnym sezonie eleganckie męskie buty zimowe wymagają jeszcze więcej uwagi, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. O kompleksowej pielęgnacji wraz z impregnacją obuwia opowiada Łukasz Kielban z CzasGentlemanów, krok po kroku opisując proces zabezpieczania męskich butów skórzanych w swoim filmie.

Zobacz również:

Jak czyścić skórzane buty?