Menu
Męski styl / Ślub i wesele

Jak czyścić skórzane buty?

czyścić skórzane buty

Choć w dzisiejszych czasach wygodniej po prostu wyrzucić nieco zużyte rzeczy i zastąpić je nowymi, to ulubiona para butów potrafi skutecznie odciągnąć od tego pomysłu. Z pomocą przychodzi usługa, jaką jest pralnia butów, oraz liczne specyfiki do pielęgnacji obuwia, które regularnie używane utrzymają je w świetnym stanie, a także pozwolą na solidne odświeżenie wysłużonej pary butów. Jak czyścić skórzane buty krok po kroku, aby ponownie stały się wizytówką ich właściciela?

Określ rodzaj materiału

Kluczową kwestią, od której zależy cała pielęgnacje jest materiał, z jakiego wykonany jest but. Zarówno skóra klasyczna, lakierowana, jak i zamsz wymagają nieco innego podejścia oraz wykorzystywanych produktów w procesie odświeżania. W dzisiejszym artykule skupimy się na odświeżeniu skóry naturalnej.

Skóra naturalna jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w produkcji obuwia męskiego i jednocześnie najchętniej wybieranym przez mężczyzn materiałem. Zużywanie się obuwia jest naturalną sprawą, lecz aby skórzane buty zachowały swój elegancki wygląd, warto po pewnym czasie użytkowania zdecydować się na solidne odświeżenie butów.

Jak wyczyścić skórzane buty?

Podstawą odświeżania butów, jest ich wyczyszczenie, dzięki któremu zlikwidujemy wszelkie zabrudzenia i zacieki. Jednak jak wyczyścić skórzane cholewki? W tym celu najlepiej sprawdzi się specjalne mydło do skór zawierające glicerynę, które nawilży skórę i nada jej wcześniejszej miękkości, w połączeniu ze szczotką do czyszczenia. Inną, równie skuteczną alternatywą jest gotowy produkt do czyszczenia obuwia. Szybkie ruchy szczotki w połączeniu ze spienionym w wodzie mydłem pozwolą usunąć błoto, zachlapania i inne zabrudzenia. Warto pamiętać, aby butów nie przemoczyć, a zaraz po umyciu osuszyć je dokładnie ściereczką i pozostawić na co najmniej 24 godziny do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Jak usunąć rysy z butów skórzanych?

W skutecznej renowacji obuwia świetnie sprawdzi się produkt, jakim jest środek wypełniający. Dzięki niemu pozbędziemy się niewielkich uszkodzeń widocznych na butach, takich jak rysy czy drobne otarcia.Alternatywnym krokiem w przypadku mniejszych śladów użytkowania jest użycie kremu koloryzującego,który dogłębnie odżywi kolor i nada cholewkom połysku. To, na co należy zwracać uwagę to dokładne dopasowanie kremu do koloru skóry – powinien on pokrywać się z kolorem obuwia, lub być jedynie nieco ciemniejszy. Po nałożeniu kremu buty trzeba dokładnie wypolerować za pomocą specjalnej szmatki.

Pastowanie butów

Ostatnim krokiem do nadania butom nowego, eleganckiego wyglądu jest pastowanie. Wysokiej jakości pasta do butów odżywi skórę i pozwoli na ukrycie ostatnich, drobnych uszkodzeń czy niedociągnięć, dodatkowo chroniąc obuwie przed przyszłymi zarysowaniami. Tak jak w przypadku kremu, kolor pasty również powinien w jak największym stopniu odpowiadać obuwiu, natomiast w przypadku trudnych, nietypowych kolorów cholewki najlepszym wyborem będzie przezroczysta pasta.

Tak odświeżone obuwie skórzane odzyska swoją elegancję, z także pozwoli cieszyć się wygodą i nienagannym wyglądem przez długi czas.

Zobacz więcej:
Jak odnowić skórzane buty – domowe sposoby
Sznurówki woskowane do eleganckich butów