Menu
Męski styl

Aglet – czym one właściwie są?

aglet co to jest

Chociaż każdy z nas doskonale zna i potrafi sobie wyobrazić niezbyt skomplikowaną budowę sznurowadła, to słowo, jakim jest aglet wciąż pozostaje zagadką. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że choć każdy używa, to prawie nikt nie wie o, czy mowa, albo że w ogóle jest na to jakakolwiek specjalna nazwa. Czym tak właściwie jest wspomniany aglet i gdzie go znajdziemy?

Aglet – co to jest?

Niewykluczone, że części z nas choć raz przemknęła w głowie myśl jak się nazywa końcówka od sznurówki? Tu właśnie pojawia się odpowiedź, bo aglet to nic innego jak końcówka sznurówek, czyli zwężony, sztywny koniec, ułatwiający włożenie sznurowadła do buta. Choć jego funkcja jest nieoceniona, to raczej nie przykładamy do niego zbytniej uwagi, a nawet niechlubnie podpalamy zapalniczką, gdy plastikowa skuwka postanowi nieco się rozwarstwić.

W rzeczywistości aglety, oprócz swojej niezastąpionej pomocy w sznurowaniu obuwia mogą być także przyjemnym dla oka akcentem, i niejako biżuterią dla ulubionej pary butów. Czemu jednak tak mało z nas kojarzy to wdzięczne określenie, nie mówiąc już nawet o rozważaniu jego stron wizualnych?

Dopieść swoją elegancką stylizację

Chcąc dopełnić i urozmaicić swoją stylizację, moda męska zaczęła wychodzić naprzeciw sztywnym regułom elegancji i tak począwszy od wybierania coraz to śmielszych much czy krawatów, narodziła się chęć eksperymentowania dodatkami. Kolorowe skarpetki we wzory przeżyły prawdziwe oblężenie, gdy mężczyźni coraz odważniej wystawiali je zza nogawek garnituru, a kolorowe sznurówki zaczęły wesoło przyozdabiać klasyczne oxfordy. 

Mimo to, skuwki sznurowadła wciąż pozostają niezauważone i ani przez chwilę nie przychodzi nam na myśl, że i ten mały element może dodać elegancji naszej ulubionej parze butów. Najczęściej plastikowa skuwka sznurowadła w kolorze obuwia nie rzucają się w oczy, natomiast nałożenie na końcówkę od sznurówki ozdobnych agletów momentalnie wprowadzi świeżość.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/796081671625609455/

Złote aglety stylowo komponują się z eleganckim obuwiem w kolorze brązowym, natomiast srebrne najlepiej pasują do głębokiej czerni, podkreślając jej szyk. Metalowa końcówka od sznurówki wizualnie odnowi swoim błyskiem buty, dzięki czemu ulubiona, lecz nieco znoszona para obuwia zyska nieco dawnego blasku.

Aglet – gdzie kupić

W związku z tym, że aglety wciąż są mało znanym i niezbyt popularnym dodatkiem, próżno ich szukać w stacjonarnych sklepach z modą męską czy akcesoriami. Najłatwiejszym sposobem, aby zakupić ozdobne, metalowe końcówki sznurowadeł jest udanie się do szewca, jednak moda męska wciąż się rozwija, dlatego w eleganckie aglety można zaopatrzyć się także w nielicznych sklepach internetowych. Niewykluczone, że wraz ze wzrostem popularności aglety znajdą kiedyś swoje miejsce obok spinek do mankietów lub ozdobnych sznurówek w eleganckich witrynach sklepowych.